Kičma je pokretljivi koštani stubu koji obilježavajuća karakteristika kičmenjaka. Sastavljena je od pršljenova od kralježaka koji su međusobno spojeni zglobovima i ligamentima. Evoluirala je od notohorde (chorda dorsalis), koja se javlja i tokom embrionskom razvoju svih kičmenjako, osim primitivnih Chordatas.
Kičma Vertebrata se općenito nalazi leđno, u manje ili više horizontalnom položaju, a sastoji se od 7 vratnih, 13-18 leđnih, 5-6 slabinskih, 4-5 (sraslih) krstačnih i 10, 20 ili 25 repnih pršljenova. Kod čovjeka, kičma ima 33-34 pršljena: 7 vratnih, 12 grudnih, 5 slabinskih, 5 (sraslih) krstačnih (os sacrum) i 4-5 trtičnih, sraslih u trtičnu kost (os coccygis).
Od glave prema karlici, prešljenovi su sve krupniji i jači jer podnose sve veći teret, koji se , preko karlice prenosi na noge.
Vratno i slabinsko područje kičme su blago povijeni, sa lučnim dijelom prema naprijed (fiziološka lordoza), a u grudnom i krstačnom prema nazad (fiziološka kifoza).
Isprobajte domaći lijek od kurkume koja potpuno oporavlja organizam i obnavlja kičmu.
Moramo naglasiti da je veoma popularan kod ljekara ruske alternativne medicine. Za početak pripremiti pastu od kurkume na ovaj način:
Šta je potrebno da biste napravili lijek koji oporavlja kičmu?
40 gr kurkume u prahu,
100-150 ml vode.
Postupak izrade.
Naspite kurkumu u prahu u vodu, promiješajte i dovedite do ključanja. Kuhajte oko 8 minuta, dok se sadržaj ne zgusne. Stalno miješajte. Ako je mješavina suviše gusta, dodajte malo vode. Smješa treba da liči na gusti jogurt. Za to vrijeme pripremite mlijeko:
250 ml mlijeka,
2 kašike (40 ml) sirovog (nerafinisanog) bademovog ulja
med po ukusu.
Mlijeko prokuhajte i dodajte u njega bademovo ulje (po želji). Sklonite sa vatre i sipajte u šolju. Dodajte 1 kašičicu pripremljene paste od kurkume. Zasladite medom po svom ukusu.
Pastu od kurkume možete pripremiti u većoj količini i na duži period. U zamrznutom stanju čuva svoja svojstva 40 dana. Pastu čuvajte u frižideru.
Gotovu pastu dodavati u vruće mlijeko po 1 kašičicu, zajedno sa medom i biljnim uljem (po želji).
Time je lijek koji oporavlja kičmu spreman za upotrebu.
Važno: oni koji imaju probleme sa žučnom kesom: bolje ne rizikovati, jer kurkuma ima diuretički efekat.
Šta sve liječi kurkuma?
Savremena nauka kao i tradicionalna medicina, visoko cijeni ovu ljekovitu biljku. Žuti alkaloid kurkumin jeste glavni aktivni sastojak biljke. Ljekovitost kurkume, objašnjava se time što ljut ukus ove biljke ubija klice i parazite, uništava naslage sluzi, masti, lepljive toksine, podstiče krvotok i kompletan metabolizam. Gorak okus je najbolje sredstvo protiv trovanja, groznice, upala, bolesti krvi i kože.
Takođe, uklanja taloge i lepljive toksine, čireve, salo, znoj, gnoj, svrab, čisti majčino mlijeko, matericu i jetru.
Kurkuma se može nabaviti u svakoj bolje snabdjevenoj prodavnici hrane, kao samostalan začin ili u sastavu začina karija.
Nema komentara:
Objavi komentar